Najbliższy Rok 2025 będzie w Kościele obchodzony pod znakiem Jubileuszu 2025 lat chrześcijaństwa. Niegdyś św. Paweł przybywając do Rzymu w imię nadziei pragną napełnić odwagą Rzymian do głoszenia Chrystusa. Tchnąć Ducha nadziei. Rok Jubileuszowy jest otwarciem skarbców Kościoła, nie tylko tych skarbów chrześcijańskiej kultury, ale przede wszystkim wielkiego skarbca zasług Jezusa i Jego Świętych ponad 2000 historii chrześcijaństwa. Otwarcie bramy, rzymskich drzwi jest symbolem otwarcia na Jezusa Chrystusa, który przychodzi, aby umocnić naszą wiarę, nadzieję i miłość. On jest bramą owiec.
Wszyscy na swój sposób przeżywamy nadzieję, zwłaszcza wszyscy w czymś nadzieję pokładamy. I od tego w czym pokładamy naszą nadzieję, jakiego dobra oczekujemy zależy nasze życie, spełnienie, jakość tego życia. Kiedy spoglądamy w przyszłość, jakże czasem napawającą nas lękiem, nieprzewidywalną, kiedy towarzyszy nam brak entuzjazmu i chęci do podejmowania działań zarówno w życiu społecznym, międzynarodowym, ojczyźnianym a jakże często w naszym osobistym życiu, musimy nasze oczy zwrócić na Jezusa Chrystusa, nadzieję, która zawieść nie może. Wiele rzeczy może odebrać nam nadzieję, trawiące ludzkość epidemie, nie tylko o podłożu wirusa czy bakterii, ale często np. wręcz pandemia braku ojca, matki, braku bezpieczeństwa życia człowieka już na etapie planowania przekazania tego życia, w poczęciu, aż do naturalnej śmierci. Pandemia odwracania się od źródła nadziei jakim jest żywy Bóg obecny i działający w sakramentach świętych, w Kościele, który Jezus założył, który umiłował i który prowadzi. Wiele można by wymieniać. To co najbardziej niszczy nadzieję, co jest największym jej wrogiem nie pochodzi z zewnątrz, ale rodzi się w sercu. Wrogiem nadziei jest grzech i można mówić o pandemii grzechu zalewającej świat, świat jakże często niewinny w swej istocie - istnienie z woli Boga. Świat ożywionej i nieożywianej natury, świat natury ludzkiej i wreszcie świat dziecięctwa Bożego, świat łaski Boga, Ducha świętego, który przenika całą naturę, który z nią zjednoczony ma tworzyć Boży świat i Bożego człowieka. Tymczasem pandemia grzechu i śmierci zdaje się zbierać żniwo w postaci licznych zarzewi wojny, która tu i ówdzie wybucha i toczy się zaprowadzając niepokój.
Ojciec św. Franciszek zwraca naszą uwagę na wielkie zagrożenie jakim jest pośpiech życia. Nadzieja rodzi się wolno, tymczasem w dobie internetu chcemy mieć wszystko tu i teraz i oduczyliśmy się czekać, oduczyliśmy się cierpliwie czekać. Czy zatraciliśmy umiejętność patrzenia na świat, w którym procesy dokonują się powoli i trzeba cierpliwości, żeby coś mogło zaistnieć. Żeby coś mogło wydać owoc a co dopiero ktoś, umęczony człowiek, który dziś nie ma już czasu na miłość. Ojciec św. zwraca nam uwagę, co burzy w nas nadzieję i woła, abyśmy w tym roku jubileuszowym potrafili się zatrzymać i nasze oczy skierować na Jezusa, źródło prawdziwej i niegasnącej nadziei; Tego, który zwyciężył grzech, który zwyciężył śmierć i chce nas uczyć życia. Popatrzmy na Niego.
W tym Roku Jubileuszowy Ojciec św. Franciszek myśli o wszystkich potrzebujących nadziei, wymienia konieczność troski o ofiary wojny, terroryzmu i kataklizmów; wśród potrzebujących nadziei wymienia współczesnych rodziców, którzy w roli przekazywania życia wydają się być zagubieni, bez wsparcia ze strony Państwa, podczas gdy niż demograficzny staje się wielkim światowym zagrożeniem; mówi o konieczności obrony tego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci jako gwaranta pokoju na świecie; konieczności niesienia nadziei więźniom i aktów łaski ze strony Państwa, nadziei dla chorych, zwłaszcza nieuleczalnie; nadziei dla młodych, którzy w istocie są nadzieją Kościoła i świata a w globalnym świecie często pozostawieni samym sobie i zagubieni, pogrążający się w beznadziei i nałogach, troską Ojca św. objęci są migranci, uciekający przed wojną, w tylu już miejscach na świecie; wyraża troskę o osoby starsze oraz miliardy ubogich, o miłosierdzie bogatych, o darowanie wszelkiego rodzaju długów, o wielkoduszność narodów i elit tego świata.
Wśród najbardziej potrzebujących Ojciec świętych dostrzega nie tylko ubóstwo zewnętrzne, ale przede wszystkim ubóstwo wewnętrzne, nędzę ludzką i konieczność powrotu na drogę nawrócenia, darowania win i przebaczenia. Wśród sakramentów nadziei wymienia sakrament spowiedzi i Eucharystii, jak i konieczność szukania możliwości odpustu kar doczesnych jako drogi świata i powrotu człowieka do upragnionej harmonii. Źródłem zła jest grzech, motorem naprawy zła jest nawrócenie, szczere wyznanie grzechów, narodowe rekolekcje, historyczna prawda i przebaczenie Jezusa i przebaczenie bratnie między narodami, aby nie dopuścić do rozlewu niewinnej krwi i uczynienia ziemi piekłem. Oto zbliża się święty czas w Kościele powszechnym, ale i w Kościołach narodowych, partykularnych, w diecezjach i parafiach.
„Wspierany tak długą tradycją i mając pewność, że ten Rok Jubileuszowy będzie dla całego Kościoła intensywnym doświadczeniem łaski i nadziei, zarządzam, aby Drzwi Święte Bazyliki Świętego ks. Piotra w Watykanie zostały otwarte 24 grudnia bieżącego roku, rozpoczynając w ten sposób Jubileusz Zwyczajny. W niedzielę, 29 grudnia 2024 r., otworzę Drzwi Święte mojej katedry Świętego Jana na Lateranie, która 9 listopada tego roku będzie obchodzić 1700. rocznicę poświęcenia. Następnie, 1 stycznia 2025 r., w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi zostaną otwarte Drzwi Święte papieskiej Bazyliki Matki Bożej Większej. Na koniec, w niedzielę 5 stycznia, zostaną otwarte Drzwi Święte papieskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Te trzy ostatnie Drzwi Święte zostaną zamknięte przed niedzielą 28 grudnia tego samego roku.
Postanawiam również, że w niedzielę 29 grudnia 2024 r., we wszystkich katedrach i konkatedrach, biskupi diecezjalni będą sprawować Eucharystię jako uroczyste otwarcie Roku Jubileuszowego, zgodnie z Rytuałem, który zostanie przygotowany na tę okazję. Podczas celebracji w kościele konkatedralnym, biskupa może zastąpić jeden z jego specjalnie wyznaczonych delegatów. Niech pielgrzymka z kościoła wybranego na collectio [tj. zgromadzenie], do katedry, będzie znakiem drogi nadziei, która oświecona Słowem Bożym jednoczy wierzących. Niech podczas tej pielgrzymki odczytywane będą niektóre fragmenty niniejszego Dokumentu i niech będzie ogłoszony ludowi Odpust Jubileuszowy, który będzie można uzyskać w Kościołach partykularnych, zgodnie z przepisami zawartymi w tym samym Rytuale obchodów Jubileuszu. Podczas Roku Świętego, który w Kościołach partykularnych zakończy się w niedzielę 28 grudnia 2025 r., należy zatroszczyć się o to, aby Lud Boży mógł przyjąć z pełnym udziałem zarówno głoszenie nadziei łaski Bożej, jak i znaki potwierdzające jej skuteczność. Jubileusz Zwyczajny zakończy się zamknięciem Drzwi Świętych Papieskiej Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, 6 stycznia 2026 r., w uroczystość Objawienia Pańskiego. Oby światło chrześcijańskiej nadziei dotarło do każdego człowieka, jako orędzie Bożej miłości skierowane do wszystkich! Niech Kościół będzie wiernym świadkiem tego orędzia na całym świecie!”.
Z bulli ogłaszającej Wielki Jubileusz Roku 2025 Ojca św. Franciszka Spes non confudit “Nadzieja zawieść nie może”.
ks. Andrzej Kunicki
Rzym- Jubileusz Młodych 2025 |
27.07 - 05.08.2025 r.
Czym jest Jubileusz Młodych 2025?
- Część obchodów Jubileuszu Roku Świętego;
- 9 maja 2024 r., w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego papież Franciszek uroczyście ogłosił Roku Jubileuszowy 2025 – hasło „Pielgrzymi Nadziei”
- To wydarzenie organizowane w Kościele co 25 lat. Swoją tradycją nawiązuje do Jubileuszy w Starym Testamencie. Jest ogłaszane specjalną bullą papieską i trwa w Kościele przez rok. W tym czasie zapraszani są do Rzymu na Jubileusz przedstawiciele różnych środowisk według specjalnego kalendarza jubileuszowego. W tym kalendarzu wpisany jest także Jubileusz Młodych, od 28 lipca do 3 sierpnia 2025 roku, podczas którego młodzież spotyka się ze sobą i z Papieżem. Historycznie:
- Pierwszy w 1300 r. Bonifacy VIII, początkowo co 100 lat;
- Decyzją kolejnych papieży okres ten skrócono do lat 50 (Klemens VI), następnie 33 (lata życia Chrystusa; decyzją Urbana VI), a ostatecznie do 25 lat (Paweł II). W efekcie od II poł. XV w. Rok Jubileuszowy, obchodzony jest co 25 lat;
- Ostatni regularny jubileusz obchodzono w roku 2000 jako Wielki Jubileusz Roku 2000;
- Kolejny cykliczny jubileusz przypada w 2025 r.
Wybrane wydarzenia -> harmonogram
- 24 grudnia 2024 – Otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra.
- 25 kwietnia 2025 – Jubileusz młodzieży szkolnej.
- 10 maja 2025 – Jubileusz zespołów muzycznych.
- 24 maja 2025 – Jubileusz dzieci.
- 30 maja 2025 – Jubileusz rodzin, dziadków i osób starszych.
- 07 czerwca 2025 – Jubileusz Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot.
- 26 czerwca 2025 - Jubileusz kapłanów.
- 28 lipca 2025 – Jubileusz młodzieży.
- 21 listopada 2025 – Jubileusz chórzystów i chórzystek.
Logo Jubileuszu 2025
Logo przedstawia cztery postacie, symbolizujące ludzkość pochodzącą z czterech różnych zakątków ziemi.
Obejmują się wzajemnie, aby ukazać solidarność i braterstwo, które jednoczą narody.
Postać stojąca na samym przodzie przylega do krzyża. Jej postawa jest znakiem nie tylko wiary, ale również nadziei, której nigdy nie można porzucić, ponieważ potrzebujemy jej zawsze i przede wszystkim w najbardziej trudnych momentach. Warto przyjrzeć się falom i sile, która je wywołuje, aby zauważyć, że pielgrzymka życia nie zawsze odbywa się po spokojnych wodach.
Często zarówno osobiste przeżycia, jak i różne wydarzenia na świecie, wzywają nas jeszcze mocniej do nadziei. Dlatego należy zwrócić uwagę na dolną część krzyża, swym kształtem przypominającą kotwicę, stabilizującą łódź podczas wysokiej fali. Jak wiemy, kotwica była często używana jako metafora nadziei.
Kotwica nadziei to w rzeczywistości nazwa nadawana w żargonie morskim dryfkotwie, używanej przez łodzie do wykonywania manewrów awaryjnych w celu ustabilizowania statku podczas sztormu. Nie można pominąć faktu, że obraz ten ukazuje, iż podróż pielgrzyma nie jest faktem indywidualnym, ale wspólnotowym, naznaczonym rosnącym dynamizmem, który coraz bardziej przybliża nas ku krzyżowi. Krzyż nie jest bynajmniej statyczny, lecz dynamiczny, pochyla się ku ludzkości, jakby zmierzał w jej stronę, nie zostawiając jej samej, bez pomocy, ale zapewniając o swojej obecności i dając poczucie bezpieczeństwa płynącego z nadziei.
Wreszcie kolorem zielonym wyraźnie widać motto jubileuszu 2025:
Peregrinantes in Spem – Pielgrzymi Nadziei.
NASZ PROGRAM:
- 07 (niedziela rano) – wylot z Warszawy (lotnisko im. F. Chopina), przylot do Rzymu (lotnisko Fiumicino) – przyjazd i zakwaterowanie, obiad z pakietu
- 07 – zwiedzanie Rzymu, Asyż?, etc.?;
- 29 - 31.07 – udział w wydarzeniach kulturalnych i modlitewnych w Rzymie również udział w „Polskim Rzymie” -> link;
- 08 – Sakrament Pokuty;
- 02 – 03.08 – Czuwanie z Ojcem Świętym i Eucharystia Posłania;
- 08 – po południu – zmiana zakwaterowania, i inne;
- 08 – zwiedzanie Rzymu, plaża, czas wolny?;
- 08 – (wtorek) przed południem – wylot do Radomia, autokarem do Warszawy.
Pakiety:
PAKIET A1+27 - 250 €:
PAKIET PIELGRZYMA (Włoski)
W skład pakietu pielgrzyma z Rzymu wchodzić będą:
Plecak, Zakwaterowanie w Rzymie w dniach 27 lipca –
3 sierpnia, Wyżywienie, Ubezpieczenie, Pass
(transport po mieście)
PAKIET POLSKI ~60 €:
pełne ubezpieczenie OC (na cały czas wyjazdu), koszty leczenia, transportu medycznego na cały
czas pielgrzymki, białoczerwona chusta oraz zagwarantowany udział w tzw. Polskim Rzymie
WAŻNE INFORMACJE:
- Rejestracja – formularz na stronie parafii: https://forms.gle/DwL5NWsuu1woKRS96
- Koszt ok. 3800,00 PLN:
Bilet 1800 zł, pakiet Rzymski 250 € i Polski 60 €, wyżywienie i zakwaterowanie w dn. 3.08 (wieczór) – 05.08 (do południa) - https://www.booking.com/Share-e1EpxP 175€ , podróż do Asyżu. - Płatność raty:
Do 10 stycznia – 550 zł
Do 10 lutego – 1300 zł + 70 €
Do 10 marca – 415 € - Comiesięczne spotkania (termin do ustalenia)
- Udział w wydarzeniach w parafii
- Wasze pomysły na obniżenie kosztów wyjazdu 😊
- Gazetki, kiermasz dżemów i miodów w Wielkim Poście, inne
W cenie zapewnione są:
- Bilet lotniczy wraz z opłatami (bagaż 23 kg);
- Wyżywienie;
- Transport;
- Ubezpieczenie na cały okres trwania podróży (KL, OC, NNW, ubezpieczenie bagażu, transport medyczny);
- Zakwaterowanie: Standardowo są to miejsca użyteczności publicznej, sale gimnastyczne, bursy, akademiki czy pomieszczenia parafialne.
Zapewniony jest dostęp do sanitariatów.
Wymagane dokumenty:
- Dowód osobisty (ważny !!!) lub paszport (ważny!!!);
- Karta EKUZ;
- Niepełnoletni - zgodę na uczestnictwo prawnego opiekuna oraz wskazanego na czas wyjazdu opiekuna, którego wyznacza i poświadcza w oświadczeniu opiekun prawny.;
- Zgody RODO;
- Inne, wymagane przez Organizatorów.
Organizatorzy, odpowiedzialni za grupę:
- Andrzej Kunicki
- Marcin Żukowski (opiekun medyczny)
- Dr med. Jacek Waśniewski (internista, alergolog)
Kontakt do nas:
Ks. Andrzej Kunicki 607821539 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marcin Żukowski 534020215 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapisy na pielgrzymkę do Rzymu na Jubileusz Młodych i spotkanie z papieżem Franciszkiem (27 lipca – 5 sierpnia 2025).
Wiek: 14 lat – 30 lat.
Podróż samolotem.
Koszt szacowany: 3800 zł
Zapisy u ks. Andrzeja Kunickiego, 607821539 , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
oraz obowiązkowo, poprzedzone rozmową z ks. Andrzejem
Zgłoszenie wysyłamy przez formularz: https://forms.gle/DwL5NWsuu1woKRS96
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU I ZADAWANIA PYTAŃ 😊
Z okazji Roku Jubileuszowego 2025 serdecznie zapraszamy
na parafialną pielgrzymkę do Włoch
szlakiem włoskich świętych
w dniach 8-15 października 2025.
Szczegóły z załączonym dokumencie -> link
Zapisy u ks. Andrzeja Kunickiego: telefonicznie 607821539 lub mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w zakrystii i kancelarii.